Wydarzenia szkolne
Podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu Balladyny
Informacja dla uczniów i rodziców
Dzień dobry,
Informuję, że w związku z decyzją Rzadu Rzeczypospolitej Polskiej, przekazana z dnia 23.10.2020 r., w naszej Szkole od dnia 26.10.2020 r. odbywać się będzie w klasach 4 - 8 nauczanie zdalne, na odległość.Informuję, że zajęcia lekcyjne, w tym online będą się odbywać według planu lekcji, jak dotychczas, z zachowaniem bhp pracy i nauki.Nauczyciele, w godzinach rannych lub w dniu poprzedzającym będą przekazywać materiały dydaktyczne uczniom, za pomocą platformy "LIBRUS", w wyjątkowych sytuacjach przez e-mail, a także będą się łączyli za pomocą platformy "G-SUITE".Przypominam, że z powodu przebywania na zwolnieniach lekarskich wielu nauczycieli, plan lekcji będzie ulegał zmianom i modyfikacjom.Na bieżąco będziemy starali się Państwa informować o ewentualnych zmianach i ustaleniach.Mam nadzieję, że uda Nam się wspólnie przetrwać ten trudny czas.
Z poważaniem
Artur Karpirz
Dyrektor Szkoły
Code Week
19.10.2020 r. uczestniczyliśmy w szkolnym wydarzeniu zorganizowanym w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Klasy 4-8 spotkały się na wideo konferencji podczas której uczniowie poznali główne założenia Code Weeku, obejrzeli wywiad z ekspertem - programistą, zobaczyli na przykładach jak uczyć się programowania z aplikacjami Scratch i Pixblocks oraz wzięli udział w quizie wiedzy z programowania. Spotkanie zostało przygotowane przez uczennice z klasy VII pod opieką pań Jolanty Jastrzębskiej i Joanny Mikułowskiej.
ZWIERZOLUBY
02.10.2020 r. odbyło się spotkanie uczniów klas IV-VIII i nauczycieli z Dominiką Rosą - wolontariuszką współpracującą ze Stowarzyszeniem Zwierzoluby z Siedlec - organizacją, która skupia miłośników zwierząt z Siedlec i okolic. Dominika opowiedziała o pracy wolontariuszy, którzy niosą pomoc i szukają domów dla bezdomnych i skrzywdzonych psów i kotów. Zachęciła również uczniów naszej szkoły do działalności wolontaryjnej. Spotkanie przygotowały uczennice klasy VII wraz z wychowawcą i opiekunem SKW p. Anną Stosio.
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
12 września 2020 r. świętowaliśmy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował wirtualną lekcję, przypominająca podstawowe działania, gdy zdarzy się wypadek. Pamiętajmy, że podejmując odpowiednie czynności możemy uratować czyjeś życie.
A.S., SU
Link do lekcji:
Dzień Języków.
25.09.2020 r. świętowaliśmy Dzień Języków w piątek na pierwszej lekcji. Ze względu na regulamin bezpieczeństwa obowiązujący w naszej szkole klasy nie mogą się mieszać dlatego zdecydowaliśmy się na wideo konferencję przez Google Meet. Spotkanie w całości przygotowały i przeprowadziły uczennice z klasy 7 (Natalia Suśniak, Natalia Klewek. Aleksandra Miszta, Oliwia Dołęga, Marta Muszyńska, Klaudia Koper, Alicja Radzikowska, Magdalena Borkowska, Julia Wróbel), które wyraziły chęć przygotowania takiego spotkania. Rozpoczęły od krótkiej prezentacji na temat idei Dnia Języków, następnie oglądaliśmy filmiki np. Jak powiedzieć "Kocham Cię" w 10 językach? oraz filmik przygotowany przez uczennice z klasy VIa i VIb (Julita Bąbiak, Julia Koć, Weronika Posiadała, Amelia Skolimowska) . Uczennice z klasy VII stworzyły również quiz Kahoot, który odbył się na koniec spotkania. Najlepszą wiedzą z języków wykazali się Wojciech Stępień i Jakub Wyrębek z klasy VII oraz Kacper Mróz z klasy VIII. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział i zaangażowanie. Kolejny Dzień Języków za rok :-) Jolanta Jastrzębska i Karolina Sprzączak
Cyberprzemoc-poradnik dla rodziców.
Cyberprzemoc - poradnik dla rodziców
Dzieci korzystają z sieci już od najmłodszych lat. Dostęp do sieci to szansa dla młodego człowieka na rozwój, która może jednak okazać się zagrożeniem. Statystyki pokazują, że ponad 60% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat używa urządzeń mobilnych takich jak tablet czy smartfon, w tym 25% z nich codziennie. Dlatego warto zadbać o to, aby dzieci mogły korzystać z zasobów internetu w sposób bezpieczny.Jak uchronić dzieci przed niepożądanymi treściami? Jak ustrzec je przed zagrożeniami w sieci? Przemoc, której dzieci doświadczają w internecie jest w dużej mierze przedłużeniem konfliktów przeniesionych ze środowiska rówieśniczego.Aby dowiedzieć się więcej o cyberprzemocy i jej konsekwencjach, a także o tym jak chronić dzieci, zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem dla rodziców „Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie”.
https://akademia.nask.pl/publikacje/Poradnik_cyberprzemoc_www.pdf
Narodowe Czytanie Balladyny
Szkolny wykaz podręczników na rok 2020/2021
Konkurs "I love Moniuszko"
Dotarły do nas nagrody za zajęcie II miejsca w konkursie "Moniuszko w mazowieckich szkołach i przedszkolach": dyplom i statuetka dla szkoły oraz nagrody dla uczniów. Dziękujemy !
Podsumowanie konkursu "Jestem stąd"
19 czerwca br. w MSCDN w Siedlcach odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu fotograficzno-językowego w którym uczennica klasy VII Klaudia Dąbrowska zdobyła wyróżnienie. Klaudia uczestniczyła w spotkaniu z mamą i nauczycielem-opiekunem. Uczennica otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową. Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły. Brawo Klaudia !
Klasa Roku 2019/2020
W roku szkolnym 2019/2020 klasy 4 - 8 walczyły o tytuł "KLASY ROKU". Na ten tytuł składało się wiele czynników, m.in. frekwencja, średnia ocen, zachowanie, przygotowywanie gazetek szkolnych, udział w konkursach oraz zaangażowanie w życie szkoły.
Tytuł "KLASY ROKU" otrzymała kl. 5b, która pozostawiła swoich konkurentów daleko w tyle. Gratulujemy sukcesu całej klasie oraz wychowawcy p. Annie Stosio. Życzymy dalszych sukcesów oraz niesłabnącego uczestnictwa w życiu szkoły.
Wyniki szczegółowe:
I miejsce - kl. 5b - 350 pkt
II miejsce - kl. 5a oraz kl. 6 - 290 pkt
III miejsce - kl. 7 - 184 pkt
O.M-K, SU
"Zabawa z Ortografią"
W czerwcu odbył się Szkolny Dzień Ortografii ph. „Zabawa z Ortografią” dla klas 1-3.
Celem przedsięwzięcia było:
Rozbudzanie zainteresowań pięknem naszego języka ojczystego.- Podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych.
- Kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych.
- Kształcenie pamięci, uwagi i logicznego myślenia.
- Zapamiętywanie trudności ortograficznych.
Dzieci miały do wykonania następujące zadania – do wyboru lub dwa:
Zadanie 1.
„Skojarzenia ortograficzne”
Polega na wytłumaczeniu słownej zasady ortograficznej. np. „But” - piszemy przez „u” otwarte, bo ma on otwór na nogę.
Zadanie 2. „Ortografia w obrazkach”
Projektowanie ortogramów- tworzenie obrazków zawierających zapis „trudnego” wyrazu i ilustrację pomagającą go zapamiętać.W zabawie ortograficznej wzięli udział następujący uczniowie:
kl. 1:
Wiktoria Jastrzębska
Lena Okrzejska
Kinga Piwowarczyk
Maria Koć
Dawid Chromiński
Artur Dąbrowski
Aleksander Niedziółka
Damian Paciorek
Kl. 2:
Kuba Mędza
Wiktoria Wróbel
Kl. 3:
Krystian Cabaj
Joanna Urbanek
Dziękuję uczniom za wykonanie pomysłowych prac, które pomogą w zapamiętaniu trudnych słów ortograficznych.
Małgorzata Kowalczyk
Dzień Taty w przedszkolu
"Kochany Tato - zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu zawsze jest fajnie:
i w deszcz i w słotę, w smutku,
w radości,wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,
Skromny prezencik Ci podarować."23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. W tym dniu wszystkie przedszkolaki złożyły swoim tatusiom życzenia oraz wykonały piękne laurki.
E.J, A.D, H.S, M.Z
„Podaj rękę światu – Działaj dla klimatu!” - grupa 6 latki
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie zorganizował konkurs:
„Podaj rękę światu – Działaj dla klimatu!”
Celem Konkursu było:
- podniesienie świadomości ekologicznej z zakresu przeciwdziałaniu zmianom klimatu oraz problematyki związanej z adaptacją do zmian klimatu;
- uświadomienie konieczności podejmowania działań na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu;
- rozwijanie wśród dzieci postaw ekologicznych wobec środowiska naturalnego;
- rozwijanie zmysłu plastycznego i kreatywności w połączeniu z aktywną edukacją ekologiczną.
Jednym z wymagań dotyczących prac konkursowych było, że ma być wykonana przez troje dzieci, w innym przypadku praca zostanie odrzucona przez Komisję Konkursową. Do pracy zgłosiły się dziewczynki z grupy 6 latków: Nikola Medza, Kinga Kaczorek oraz Joanna Zając.
W związku z ogłoszeniem stanu epidemii wywołanego przez COVID-19, konkurs się nie odbył. Dziewczynki dostały nagrodę pocieszenia, a koordynator projektu Mariola Zientara torbę ekologiczną.Bardzo dziękuję rodzicom za pomoc.
M.Z
"Kulinarne rewolucje czterolatków"- podusmowanie innowacji
Innowację zaplanowała i przeprowadziła pani Agata Dąbrowska w drugim półroczu roku szkolnego 2019/2020 w grupie czterolatków. Głównym celem projektu było propagowanie zdrowego odżywiania wśród dzieci i rodziców. Zadania przygotowywane były w ciekawej i innowacyjnej formie. W każdym tygodniu trwania projektu przygotowywane były informację i zadania dla przedszkolaków w formie interaktywnej prezentacji. W projekt zaangażowali się rodzice, którzy wykonywali zadania z dziećmi, poświęcali swój czas na przygotowywanie posiłków i przesyłali zdjęcia swoich pociech. Dokumentacja fotograficzna przedstawiała przedszkolaków podczas przygotowywania ich ulubionych, zdrowych potraw. Dzieci zapoznały się z zagadnieniami dotyczącymi zdrowego odżywiania poprzez zabawy i działania praktyczne.
Tematyka zajęć obejmowała :
,,Zasady bezpieczeństwa w kuchni ” https://view.genial.ly/5ec6d1ddad9c9e0d8e205874/presentation-bezpieczenstwo-w-kuchni
,,Zasady zachowania się przy stole” – https://view.genial.ly/5ebf91ee4a81770d9df4f66e/horizontal-infographic-review-zasady-zachowania-przy-stole
,,Zasady zdrowego odżywiania –Piramida Żywienia” - https://view.genial.ly/5ea98f3cf769060d34f63be8/presentation-piramida-zywienia
,,Witaminy”- https://view.genial.ly/5eb7c3f22fb48d0d930babc3/presentation-witaminy
,,Woda –źródło życia” - https://view.genial.ly/5ea0b8286cd2cd0d8d963a87/presentation-woda-zrodlo-zycia
"W zdrowym ciele zdrowy duch"- https://www.storyjumper.com/book/read/83358515/5ebaea41cf409
Dzięki realizacji innowacji moi wychowankowie będą wiedzieli jak stosować zasady zdrowego odżywiania na co dzień.
A.D
Zdrowie w kolorach tęczy - akcja w przedszkolu
Od 08.06. – 12.06.2020 roku w grupach przedszkolnych odbywał się tydzień zdrowego odżywiania
pt. Zdrowie w kolorach tęczy.
Celem akcji było:
- promowanie spożywania owoców i warzyw w różnych kolorach,
- propagowanie urozmaiconej w warzywa i owoce codziennej diety i jej pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka,
- kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych.
Każdy dzień poświęcony był warzywom i owocom w jednym kolorze, według ustalonego harmonogramu. Dzieci ubierały się w wyznaczone kolory.
W ramach zajęć przeprowadzaliśmy zdalnie zajęcia na temat Pięciu porcji warzyw i owoców, dostarczające wiedzy o korzyściach płynących z ich spożywania w określonym kolorze. Dzieci miały możliwość poznawania krajowych i egzotycznych owoców i warzyw na podstawie ilustracji. Dowiedziały się również o tym, jaki wpływ na nasz organizm ma spożywanie warzyw i owoców. Dzieci komponowały także zdrowe posiłki z wybranych przez siebie warzyw. Poznawały przy tym różne walory smakowe. Następnie kolorowały warzywa i owoce, codziennie w innym kolorze, którymi ozdabiały ,,tęczę” na wyznaczonym druku.
Wszystkie dzieci aktywnie włączyły się w to przedsięwzięcie, którego koordynatorem były
p. Hanna Selwiak oraz p. Mariola Zientara, a nad realizacją zadań czuwały wychowawcy poszczególnych grup: grupa 3 latków Ewelina Janiak, grupa 4 latków Agata Dąbrowska, grupa
5 latków Hanna Selwiak, grupa 6 latków Mariola ZientaraWierzymy, że wiedza i umiejętności dzieci zdobyte podczas realizacji tego przedsięwzięcia przyniosą oczekiwane efekty, gdyż wszyscy dobrze wiedzą, iż zdrowie jest najważniejsze i znają korzyści płynące ze spożywania owoców i warzyw.
Dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie.
M.Z, H.S
Certyfikat Wzorowej Placówki
Miło mi poinformować, że do naszej Szkoły dotarł Certyfikat Wzorowej Placówki MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY” realizowanego przez grupę 5 latków.
Brawo przedszkolaki!
H.S
Mały Miś - podsumowanie projektu grupa 5 latki
W roku szkolnym 2019/2020 grupa 5 latków przystąpiła do realizacji projektu: „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, organizowanym przez wydawnictwo MAC Edukacja i jego pomysłodawczynię, Panią Anetę Konefał. Realizacja tego projektu posłużyła przede wszystkim rozwojowi czytelnictwa i współpracy z rodzicami, ale także rozwijaniu kompetencji kluczowych dzieci. Kompetencje kluczowe rozwija się w perspektywie uczenia się przez całe życie, a udział w zmisiowanym projekcie bezdyskusyjnie temu służył. Właśnie zakończyliśmy ostatni moduł „Mały Miś – Czytające Przedszkolaki”. Miś przez cały rok wędrował po domach dzieci. Został wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpisywali tytuł utworu przeczytanego w domu, a dzieci wykonały pamiątkowy rysunek. Dla rodzin była to okazja do wspólnej zabawy i twórczego spędzania czasu ze swoim dzieckiem. Współpraca ze środowiskiem lokalnym również została rozszerzona o działania projektowe. Przedstawiciele środowiska lokalnego: Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Domanicach Pani Anna Pucyk, autorka książek dla dzieci Pani Wioletta Piasecka oraz bajkopisarka Pani Edyta Zarębska czytali naszym 5 latkom bajki.
Serdecznie dziękuję dzieciom oraz rodzicom za tak wielkie zaangażowanie i wszelką pomoc. Pozostało nam już tylko czekać na Certyfikat Wzorowej Placówki, który mam nadzieję niedługo do nas dotrze. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z dzienniczka Misia w Galerii.
H.S
Grecka przygoda z Va
Klasa 5a zakończyła przygodę z mitologią grecką. Uczniowie postanowili wcielić się w ulubione postacie greckich bohaterów poznanych bliżej w ostatnim miesiącu. Zadbali o najmniejsze szczegóły: stroje, fryzury, atrybuty a niektórzy nawet makijaże ;) Zapraszam do oglądania, mam nadzieję, że zachwycą Państwa tak, jak mnie.
p. Elwira Pietrasik
Nasza Szkoła