19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile".
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
Biblioteka szkolna organizuje akcję społeczno - edukacyjną "Żonkile". W ramach przedsięwzięcia odbędą się zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I-VIII, których celem będzie upamiętnienie rocznicy powstania w getcie warszawskim.
- Klasy I-III wysłuchają opowiadania "Strasznie strasznie" - niezwykle poruszającej i pełnej miłości historia relacji ojca i synka, dotykająca tematu wojny.
- Klasy IV-VIII zapoznają się z opowiadaniem "Prawdziwi przyjaciele", które przypomina znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.
Zajęcia poprowadzą nauczyciele bibliotekarze w ostatnim tygodniu kwietnia.
J.Jastrzębska