Dnia 22 października 2018 roku uczniowie z klas 4-8 w liczbie 40 osób udali się poznać historię i uroki miasta Lublina. W programie wycieczki mieliśmy zwiedzanie lubelskiego Starego Miasta: Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim – dawne więzienie w czasach zaborów, okupacji hitlerowskiej i w PRL; Bramę Grodzką, Kościół Dominikanów.
Pełen tajemniczych niespodzianek był spacer trasą podziemną, po dawnych lubelskich piwnicach, w których można zobaczyć makiety przedstawiające rozwój Lublina na przestrzeni wieków. Przez świat legend i historii prowadził nas Szczurołap serwując "Lubelskie opowieści wędrownego dziada”, ponadto obejrzeliśmy inscenizację pożaru, jaki wybuchł w mieście w 1718 roku. Zasłuchani w historię uczniowie nagrodzili brawami ten mały spektakl.
Towarzysząca mam w Lublinie pani Przewodnik przeprowadziła nas przez Stare Miasto opowiadając mnóstwo legend i przypowieści, które pozwalały przybliżyć historię dawnych czasów.
Odwiedziliśmy także Katedrę - miejsce cudu lubelskiego w 1949r.
W samo południe wysłuchaliśmy hejnału miejskiego z budynku Nowego Ratusza – uczniowie ochoczo machali do pana hejnalisty. Spod Ratusza ruszyliśmy na Plac Litewski, gdzie stoi pomnik upamiętniający zawarcie Unii Lubelskiej.
Celem wycieczki było także poszukiwanie śladów powstawania niepodległości Państwa Polskiego. Na Placu Litewskim podziwialiśmy pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pałac Lubomirskich, gdzie w 1918 r. powołano do życia Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, a Lublin stał się pierwszą stolicą niepodległej Polski.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej. To miejsce pozwoliło nam przenieść się w dziewiętnastowieczny świat dawnej Polski, poznać życie codzienne, takie bez Internetu i telewizora.
Opiekunami grupy były panie: Anna Kamecka i Katarzyna Wasińska. Organizatorem szkolnym była pani Lidia Lańska.