Zaproszenie na spotkanie autorskie
BITWA NA NAKRĘTKI
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
- 14
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Stulecie przybycia św. Maksymiliana do Grodna 1922-2022”
W dniu 29.11.2022 r. nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego
„Stulecie przybycia św. Maksymiliana do Grodna 1922-2022”
w ramach XVII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady wiedzy
o św. Maksymilianie.Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach:
DZIECI PRZEDSZKOLNE
UCZNIOWIE KLAS I-III
UCZNIOWIE KLAS IV-V
Wpłynęło 20 prac konkursowych.
Komisja wyłoniła następujących laureatów:DZIECI PRZEDSZKOLNE
miejsce I - Jagoda Chromińska
UCZNIOWIE KLAS I-III
miejsce I – Mieszko Mędza, kl. III
miejsce II – Alicja Kęmpka, kl. III
miejsce III – Błażej Chromiński, kl. III
wyróżnienie – Karolina Pieńkowska, kl. II
UCZNIOWIE KLAS IV – V
miejsce I – Oliwia Adamowicz, kl. IV
miejsce II – Olga Zdanowicz, kl. IV
miejsce III – Dawid Chromiński, kl. IV
Zwycięskie prace konkursowe zostały przesłane do etapu ogólnopolskiego.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci otrzymali nagrody rzeczowe,
ufundowane przez Radę Rodziców.p. Olga Mędza-Koć
Andrzejki w bibliotece
29.11.2022 r. biblioteka szkolna włączyła się w obchody tradycji andrzejek. Na uczniów, którzy wypożyczyli w tym dniu książkę, mogli poznać swoją przyszłość losując motywacyjną "wróżbę". Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów. Wszystkim uczestnikom życzymy spełnienia ich wróżb. Dziękujemy za wspólną zabawę!
Nauczyciele bibliotekarze
DYSKOTEKA
Samorząd Uczniowski zorganizował 24 listopada dyskotekę ostatkową.
Zabawa była przednia, humor dopisywał,
a oto efekty...Samorząd Uczniowski
p. Olga Mędza-Koć
Zawody sportowe! Brawo Wyyy!
Dnia 25.11.2022 r. w Mińsku Mazowieckim odbył się finał
Regionalnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w unihokeju dziewcząt starszych.Zawodniczki z naszej szkoły spisały się rewelacyjnie zajmując II miejsce przegrywając tylko ze zwyciężczyniami tego turnieju - drużyną z Halinowa 1:0.
Klasyfikacja końcowa turnieju:
I m – SP Halinów
II m – SP Domanice
III m – SP Stoczek Węgrowski
IV m – SP Miastków Kościelny
V m – SP 4 Mińsk Mazowiecki
VI m – SP 5 Siedlce
Wielkie dzięki za waleczność, determinację i wytrwałość !!!
To cechy, które prowadzą do osiągania wielkich sukcesów.Skład drużyny:
Julia Koć, Natalia Żurawska, Magdalena Cabaj, Milena Jastrzębska,
Dominika Śledź, Emilia Bawolska, Amelia SkolimowskaBravooo Wyyyyy!!!
p. Arkadiusz Przybyłek
7
Dzień Kredki w bibliotece
W dniach 22-24 listopada 2022 r. biblioteka szkolna włączyła się w obchody Dnia Kredki. Uczniowie odwiedzający w tych dniach bibliotekę, poznali kilka ciekawych faktów na temat kredek, przygotowali wspólny plakat z ulubionymi kredkami, wzięli udział w głosowaniu na ulubiony kolor kredki oraz wypowiedzieli się w ankiecie pt. "Gdybym był/a kredką ...". Wyniki głosowania oraz wypowiedzi uczniów zostaną opublikowane w najnowszym numerze gazetki szkolnej "Domanicka Szkoła". Każdy uczeń, który wypożyczył książkę, otrzymał zakładkę do samodzielnego pokolorowania.
Dziękujemy za wspólną zabawę.
Nauczyciele bibliotekarze
Mistrzostwa Polski Młodzików w zapasach.
W dniach 19-20 listopada w Koszalinie odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w zapasach. Pierwsze miejsce w kat. 48 kg wywalczył Wojciech Bareja (uczeń Szkoły Podstawowej w Domanicach-Kolonii).
Taka informacja pojawiła się na stronie klubu WLKS Siedlce, której czynnym zawodnikiem jest nasz Wojtek. Gratulujemy sukcesu, wytrwałej pracy, wielu wyrzeczeń,
Wojtek jest Mistrzem Polski w swojej wadze. Życzymy dalszych sukcesów. Brawo!!!
K.Wasińska
Wycieczka do Krakowa, Wadowic, Wieliczki
W dniach 16-18 listopada 2022 roku starsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 3-dniowej wycieczce do Krakowa, Wadowic i Wieliczki,
w ramach programu ,,Poznaj Polskę”.(opis zamieszczony pod galerią zdjęć)
p. Beata Zemła
22Pierwszego dnia wyprawy weszliśmy na Kopiec Kościuszki, poznaliśmy jego historię i zwiedziliśmy muzeum. Pani przewodnik ciekawie przekazała informacje o roli Tadeusza Kościuszki w historii Polski. W Wieliczce zeszliśmy do Kopalni Soli, poznaliśmy sposoby wydobywania soli, legendy i historię kopalni oraz spacerowaliśmy tunelami. Wiele emocji dostarczył wjazd windą górniczą na powierzchnię.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem pod Oknem Papieskim, weszliśmy na dziedziniec Pałacu Biskupiego, spacerowaliśmy po Bulwarach Wiślanych, a pod pomnikiem Smoka Wawelskiego zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. W ciekawy sposób historię Polski przybliżyła nam pani przewodnik. W Katedrze Wawelskiej zobaczyliśmy grobowce królewskie, sarkofagi sławnych Polaków, oddaliśmy hołd parze prezydenckiej oraz weszliśmy na wieżę z Dzwonem Zygmunta i dotknęliśmy ,,jego serca”. Ogromne wrażenie wywarł na nas Skarbiec w Zamku Królewskim – prezentowane tam zbiory bardzo zainteresowały uczniów. Krakowski Rynek przywitał nas hejnałem, byliśmy przy pomniku Adama Mickiewicza oraz przy Kościele Mariackim. W Sukiennicach mieliśmy okazję zwiedzać bardzo interesujące Muzeum Miasta Krakowa – Podziemia Rynku Głównego. Następnie zakupiliśmy pamiątki na kramach w Sukiennicach.
Trzeci dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Ojcowskim Parku Narodowym, gdzie podziwialiśmy piękne zimowe pejzaże z Maczugą Herkulesa, doliną Prądnika, Zamkiem na Pieskowej Skale i Kaplicą na Wodzie. Z kolei udaliśmy się do Wadowic, aby tam odwiedzić Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, w której został ochrzczony Karol Wojtyła oraz przyjmował kolejne sakramenty i sprawował swoją mszę prymicyjną. Zatrzymaliśmy się przy pomniku Jana Pawła II oraz w skupieniu zwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Nie zabrakło wzruszeń i smakowania słynnych kremówek w pobliskiej cukierni. Noclegi i niektóre posiłki mieliśmy w Hotelu ,,Nawojka”, którego nazwę w bardzo ciekawy sposób wyjaśniła nam pani przewodnik. Program wycieczki był bardzo bogaty i wymagał od uczestników świetnej kondycji fizycznej. Nasi podopieczni jak zwykle spisali się na szóstkę! Dziękujemy opiekunom wycieczki p. Lidii Lańskiej, p. Katarzynie Wasińskiej oraz p. Oldze Mędza-Koć, a przede wszystkim przewodnikowi, dyrektorowi Biura Turystycznego ,,Arka” (które było organizatorem wycieczki) księdzu Marcinowi Chruścielowi! Jako kierownik wycieczki chciałabym podziękować panu kierowcy, który bardzo dbał o nasze bezpieczeństwo podczas podróży, wsiadania i wysiadania, a także załadunku i rozładunku bagaży. Wszyscy uczestnicy na pewno zgodnie przyznają, że podróże kształcą!
p. Beata Zemła
Spektakl "Dobry jak chleb"
W dniu 14.11.2022 r. uczniowie klas 8 uczestniczyli w spektaklu "Dobry jak chleb", przygotowanym przez kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym w Nowy Opolu. Sztuka przybliżyła postać św. Brata Alberta, który podczas powstania styczniowego stracił nogę. Początkowe niepowodzenia umocniły go w dążeniu do świętości. W drugim człowieku widział cierpiącego Chrystusa. Pomagał najbiedniejszym, często odrzuconym na margines społeczeństwa. Mawiał: "Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny." "Każdemu głodnemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież. Jak nie można dużo to mało." Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani, oczywiście... chlebem.
p. Olga Mędza-Koć
2
Nagrody książkowe
Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, biblioteka szkolna zakupiła 26 sztuk książek, które zostaną wykorzystane jako nagrody dla uczniów w konkursach organizowanych przez bibliotekę w bieżącym roku szkolnym.
Nauczyciele bibliotekarze
Zawody Sportowe
Dnia 14.11.2022 r. w Szkole Podstawowej Nr 9 w Siedlcach odbyły się Powiatowe igrzyska Młodzieży Szkolnej w unihokeju dziewcząt i chłopców starszych.
SP Domanice chłopcy - III m
SP Domanice dziewczyny - I m
Drużyna dziewcząt awansowała do Regionalnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w unihokeju, które odbędą się 25.11.2022 r. w Mińsku Mazowieckim.
Gratulacje dla wszystkich uczestników za zaangażowanie i zdrową rywlizację sportową, a szczególnie dla wygranych.
Bravooo Wyyyy!!!p. Arkadiusz Przybyłek
9
Uroczystość upamiętnienia 104. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę
Odnośnik do artykułu zamieszczonego w Tygodniku Siedleckim
https://www.tygodniksiedleckiŹródło: Tygodnik Siedlecki
11 listopada 2022 r. w Domanicach odbyła się uroczystość środowiskowa z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Obchody rozpoczęła Msza Św. w kościele parafialnym, w której uczestniczyły cztery poczty sztandarowe: OSP Przywory Duże, OSP Olszyc Szlachecki, SP w Olszycu Szlacheckim i SP w Domanicach Kolonii oraz mieszkańcy naszej gminy i zaproszeni goście. Następnie uczestnicy udali się pod pomnik poświęcony poległym w walce o odzyskanie niepodległości, gdzie w asyście kompani reprezentacyjnej Ochotniczej Straży Pożarnej i zebranych delegacje złożyły wieńce. Kolejnym punktem uroczystości był przygotowany przez społeczność szkolną i przedstawiony w sali widowiskowej Urzędu Gminy spektakl pt. ,,Niech żyje Polska!”, który został bardzo ciepło przyjęty przez widzów, ponieważ dostarczył wzruszeń i wrażeń artystycznych.
Nasi artyści - uczniowie jak zwykle dali z siebie wszystko. Aplauz widowni i bisy były tego dowodem. Zapraszamy do obejrzenia filmiku, który powstał ze zdjęć wykonanych w tym dniu.
p. Beata Zemła
Wystawa w Gminnej Bibliotece
7.11.2022 r. uczniowie klasy VIIIa wraz z wychowawczynią odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Domanicach i obejrzeli wystawę biograficzną pt. "Karol Wojtyła. Narodziny" poświęconą postaci świętego Jana Pawła II. Wystawa została przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji przypadającej 18.05.2020 r. setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Kierownik biblioteki - pani Anna Pucyk - zabrała uczniów w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
K.Wasińska
Dzień Postaci z Bajek
Samorząd Uczniowski przygotował obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W czwartek 3 listopada w naszej szkole pojawili się bohaterowie dziecięcych utworów. Był Czerwony Kapturek, Śnieżka, Królowa Śniegu, Księżniczka, Dumbo, Spider-man, Batman i wiele, wiele innych. Dzień zakończył się wspólnym oglądaniem bajki "Piękna i Bestia". Oczywiście nie mogło zabraknąć pizzy...
p. Olga Mędza-Koć
Samorząd UczniowskiZAPRASZAMY NA FILMIK
Dofinansowanie ze środków narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, biblioteka szkolna otrzymała materiały papiernicze do konkursów promujących czytelnictwo.
Nauczyciele bibliotekarze
Dzień Uśmiechu w bibliotece
28.10.2022 r. był naszej bibliotece bardzo wesoły, obchodziliśmy bowiem Dzień Uśmiechu. Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października. Na pomysł tego dnia wpadł Harvey Ball, który w 1963 stworzył "smiley'a" - słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle. W naszej bibliotece, do każdej wypożyczonej książki, uczniowie otrzymywali "uśmiechniętą" zakładkę do książki. Wydarzenie odbyło się w ostatni piątek października i zachęciło uczniów do wypożyczania książek na długi weekend listopadowy.
Nauczyciele bibliotekarze
Księgozbiór biblioteki
Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o lektury szkolne oraz książki zgodne z potrzebami uczniów naszej szkoły. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, biblioteka szkolna otrzymała 128 nowości wydawniczych:
70 szt. lektur szkolnych
52 szt. książek beletrystycznych
6 szt. audiobooków
Doposażony księgozbiór posłuży rozwijaniu zainteresowań uczniów oraz promocji i wspieraniu czytelnictwa dzieci i młodzieży.
Nauczyciele bibliotekarze
Jesień w świetlicy
Jesień już na dobre zagościła w naszej świetlicy, co widać w pracach naszych uczniów. Podczas zajęć towarzyszy nam sam Antonio Vivaldi i "Cztery Pory Roku - Jesień.
Nauczyciele świetlicy
19
Nasza Szkoła