Poznaj Polskę
Gmina Domanice otrzymała wsparcie finansowe
w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą
“Poznaj Polskę”
na realizację krajowych wycieczek szkolnych o charakterze edukacyjnym.Informacja - POBIERZ
Wsparciem zostały objęte:
- Szkoła Podstawowa im. 11 Listopada 1918 Roku
w Domanicach - Kolonii
kwota dofinansowania: 15.000,00 zł - Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Pierwszego Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego
w Olszycu Szlacheckim
kwota dofinansowania: 29.880,00 zł
- Szkoła Podstawowa im. 11 Listopada 1918 Roku
Wycieczka do Warszawy
24.10.2023 r. 45 uczniów z klas IV-VII oraz 3 nauczycieli opiekunów, p.Jolanta Jastrzębska, p.Kamila Bieńkowska i p.K.Wasińska, uczestniczyło w jednodniowej wycieczce do Warszawy przedsięwzięcia "Poznaj Polskę".
Celem wyjazdu było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, zabytków kultury i historii. W programie wycieczki znalazły się dwa punkty edukacyjne: Zamek Królewski oraz Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego.
Nasz dzień rozpoczął się wcześnie rano, gdy wszyscy uczestnicy wycieczki spotkali się przed szkołą. Po krótkiej odprawie i sprawdzeniu obecności wyruszyliśmy autokarem w kierunku Warszawy. Podróż minęła sprawniem dzięki czemu mieliśmy okazję podziwiać krajobrazy i podyskutować na różne tematy. Po około dwóch godzinach dotarliśmy do stolicy naszego kraju.
Naszym pierwszym celem był Zamek Królewski, który oczarował nas majestatycznym wyglądem. Pan przewodnik oprowadził nas po reprezentacyjnych salach, opowiadając o życiu władców Polski i wydarzeniach z przeszłości Polski. Mogliśmy podziwiać niezwykłe wnętrza. Wizyta w Zamku Królewskim dostarczyła nam nie tylko wiedzy historycznej, ale także inspiracji do dalszego poznawania historii Polski.
Po zwiedzaniu Zamku Królewskiego udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, był czas na zakupy pamiątek, a następnie na obiad.
Drugim punktem docelowym naszej wycieczki było Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira S. Skrzypka. Tutaj, uczestnicząc w zajęciach warsztatowych, mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak funkcjonuje narodowy system bankowy i jakie są procesy związane z produkcją i dystrybucją polskiej waluty. Te zajęcia były niezwykle pouczające. Następnie zwiedzaliśmy ekspozycję, w której prezentowano różne banknoty i monety. Dowiedzieliśmy się, jak ważną rolę w życiu odgrywa pieniądz, i jak trzeba go chronić przed fałszerstwami.
Po wizycie w Centrum Pieniądza wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się w drogę powrotną do domu, podsumowując naszą wycieczkę.
Wycieczka do Warszawy z przedsięwzięcia "Poznaj Polskę" była nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale także wspaniałą okazją do nauki i rozwijania naszej wiedzy, poszerzyła ona nasze horyzonty i zainspirowała do dalszego zgłębiania historii i gospodarki Polski.
p.Jolanta Jastrzębska
Wycieczka do Białegostoku
W dniu 14 grudnia 2022 r.
uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku
w ramach programu Poznaj Polskę.Pierwszym punktem wycieczki był Białostocki Teatr Lalek i obejrzenie spektaklu Kaszalot. Tytułowy bohater w towarzystwie zaprzyjaźnionej pchły zabrał najmłodszych widzów w daleką podróż pełną niesamowitych przygód. Język i sposób narracji zachwycił małych widzów.
Pałac Branickich był drugim punktem wycieczki i jednocześnie niezapomnianą "żywą lekcją historii". Uczniowie poznali dzieje Pałacu oraz obejrzeli multimedialną wystawę w XVII-wiecznych piwnicach pałacowych oraz wystawy poświęcone historii medycyny i farmacji.
Ostatnim punktem było zwiedzanie przestrzeni Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Podczas wycieczki z przewodnikiem dzieci zobaczyły miejsca, które są niedostępne na co dzień m.in. galerię sław prezentującą wystawę koszulek oraz pamiątek Tomasza Frankowskiego, szatnię zawodniczą Reprezentacji Polski w strefie gości, aranżację szatni zawodniczej gospodarzy przygotowaną przez klub Jagiellonia Białystok.
Opiekunami uczniów były:
p. Kamila Bieńkowska, p. Klaudia Olszewska,
p. Julita Taczalska, p. Katarzyna Wasińskap. Klaudia Olszewska
Wycieczka do Krakowa, Wadowic, Wieliczki
W dniach 16-18 listopada 2022 roku
starsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 3-dniowej wycieczce
do Krakowa, Wadowic i Wieliczki,
w ramach programu ,,Poznaj Polskę”.(opis zamieszczony pod galerią zdjęć)
p. Beata Zemła
25Pierwszego dnia wyprawy weszliśmy na Kopiec Kościuszki, poznaliśmy jego historię i zwiedziliśmy muzeum. Pani przewodnik ciekawie przekazała informacje o roli Tadeusza Kościuszki w historii Polski. W Wieliczce zeszliśmy do Kopalni Soli, poznaliśmy sposoby wydobywania soli, legendy i historię kopalni oraz spacerowaliśmy tunelami. Wiele emocji dostarczył wjazd windą górniczą na powierzchnię.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem pod Oknem Papieskim, weszliśmy na dziedziniec Pałacu Biskupiego, spacerowaliśmy po Bulwarach Wiślanych, a pod pomnikiem Smoka Wawelskiego zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. W ciekawy sposób historię Polski przybliżyła nam pani przewodnik. W Katedrze Wawelskiej zobaczyliśmy grobowce królewskie, sarkofagi sławnych Polaków, oddaliśmy hołd parze prezydenckiej oraz weszliśmy na wieżę z Dzwonem Zygmunta i dotknęliśmy ,,jego serca”. Ogromne wrażenie wywarł na nas Skarbiec w Zamku Królewskim – prezentowane tam zbiory bardzo zainteresowały uczniów. Krakowski Rynek przywitał nas hejnałem, byliśmy przy pomniku Adama Mickiewicza oraz przy Kościele Mariackim. W Sukiennicach mieliśmy okazję zwiedzać bardzo interesujące Muzeum Miasta Krakowa – Podziemia Rynku Głównego. Następnie zakupiliśmy pamiątki na kramach w Sukiennicach.
Trzeci dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Ojcowskim Parku Narodowym, gdzie podziwialiśmy piękne zimowe pejzaże z Maczugą Herkulesa, doliną Prądnika, Zamkiem na Pieskowej Skale i Kaplicą na Wodzie. Z kolei udaliśmy się do Wadowic, aby tam odwiedzić Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, w której został ochrzczony Karol Wojtyła oraz przyjmował kolejne sakramenty i sprawował swoją mszę prymicyjną. Zatrzymaliśmy się przy pomniku Jana Pawła II oraz w skupieniu zwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Nie zabrakło wzruszeń i smakowania słynnych kremówek w pobliskiej cukierni. Noclegi i niektóre posiłki mieliśmy w Hotelu ,,Nawojka”, którego nazwę w bardzo ciekawy sposób wyjaśniła nam pani przewodnik. Program wycieczki był bardzo bogaty i wymagał od uczestników świetnej kondycji fizycznej. Nasi podopieczni jak zwykle spisali się na szóstkę! Dziękujemy opiekunom wycieczki p. Lidii Lańskiej, p. Katarzynie Wasińskiej oraz p. Oldze Mędza-Koć, a przede wszystkim przewodnikowi, dyrektorowi Biura Turystycznego ,,Arka” (które było organizatorem wycieczki) księdzu Marcinowi Chruścielowi! Jako kierownik wycieczki chciałabym podziękować panu kierowcy, który bardzo dbał o nasze bezpieczeństwo podczas podróży, wsiadania i wysiadania, a także załadunku i rozładunku bagaży. Wszyscy uczestnicy na pewno zgodnie przyznają, że podróże kształcą!
Wycieczka do Lasek i Zuzeli